Hakkında

Kuruluş Öyküsü

 

60+ Tazelenme Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan’ın önderliğinde geliştirilmiş bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje, Prof. Dr. Tufan tarafından 2000 yılından bu yana sürdürülen ve 2023 yılında tamamlanması beklenen Türkiye Gerontoloji Atlası (GeroAtlas) araştırmasından elde edilen verilere dayanarak yapılandırılmıştır.

60+ Tazelenme Üniversitesi, halen Akdeniz Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (YAÇUMER) bünyesinde sosyal sorumluluk projesi olarak devam etmektedir.

Dünyada ve Türkiye’de, ortalama yaşam süresinin artmasıyla birlikte yaşlı nüfus da çoğalmaktadır. GeroAtlas araştırması, toplumda, başarılı ve sağlıklı yaşlanan insanların sayısını artırmak için alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla yürütülmektedir. Tazelenme Üniversitesi’nin kuruluş felsefesi bu araştırmanın sonuçlarından elde edilen bilgi ve deneyime dayanmaktadır.

Tazelenme Üniversitesi’nin hayata geçirilmesinde, Nazilli Öğretmen Okulu mezunu Mustafa Çöpelli ve emekli öğretmen arkadaşlarının düzenlemek istedikleri bir etkinlik için Prof. Dr. Tufan’a başvurmaları ilk kıvılcımı olmuştur. Bir etkinlikle başlayan serüven 2016 yılında, Prof. Dr. Tufan’ın önderliğinde, 60 yaş ve üzeri bireylerin gönüllü olarak katıldığı bir okula dönüşmüştür. Bir asırlık ömür süren Hatice Aktaş’ın deyimiyle, “yaşlanmayan gönüller”in okulu kurulmuştur.

Antalya Akdeniz Üniversitesi bünyesinde 2016 yılında eğitime başlayan Tazelenme Üniversitesi, ilk kayıt döneminde 350 öğrenciye ulaşmıştır. Türkiye çapında gördüğü ilgiyle birlikte kısa sürede yaygınlaşmaya başlamıştır. Akdeniz Üniversitesi kampüsü 2018 yılındaki aktif öğrenci sayısı 800 kayıtlı öğrenci sayısı ise 1200 kişi civarındadır.

 

Tazelenme Üniversitesi
14 Mayıs 2016’dan Bu Yana
Yanan Bir Meşale

Yaşlı Üniversitesi mi desek, hayır böyle anmak istemiyorum. Yaşlılık olumsuz bir kavram olmayabilir ama biz farklı bir şey talep ediyoruz sanki …”

Tazelenme Üniversitesi olsun o zaman…”